Strona główna


 
Oznaczenia na obiektywach
Artykuły > Oznaczenia na obiektywach

           
   Oznaczenia na obiektywach
  
Niemal dla każdego początkującego fotografa, oznaczenia zamieszczane na obiektywach wydają się być czarną magią. Niestety najgorsze jest to, że nie ma żadnej normy i każda z firm produkujących optykę używa własnych oznaczeń. Bez wątpienia najbardziej przejrzyste oznaczenia swojej optyki zastosowała firma Canon.



EF - (Electronic Focus), ostrzenie elektroniczne. Obiektyw przeznaczone do aktualnie produkowanych aparatów Canona.
 

EF-S - obiektywy z mocowaniem przeznaczonym do formatu APS-C matrycy w aparatach cyfrowych Canona, np. 350d, 400d. S to "Short back focus" co oznacza, że tylny element obiektywu jest po zamontowaniu bliżej matrycy. Jednak obiektyw taki jest głębiej wsunięty w korpus, co wymaga specjalnej konstrukcji lustra, które nie będzie zawadzało o obiektyw.

TS-E - (tilt and shift), odchyl i przesuń. Pozwala regulować położenie osi i czoła obiektywu względem obudowy, co umożliwia zmianę perspektywy i głębi ostrości na zdjęciu. Są to drogie profesjonalne obiektywy.

MP-E - (Macro Photo Electronic), obiektywy przeznaczone do makrofotografii, nie posiadają funkcji autofokusa. Zamieszczony symbol E odnosi się do elektronicznie kontrolowanej przysłony.

L - oznacza serię najwyższej klasy obiektywów, przeznaczonych dla profesjonalistów. Wielu fotografów odczytuje L jako LUSKSUSOWY.


IS - (Image Stabilization), sysytem stabilizacji obrazu opracowany przez Canona.


USM - (Ultra Sound Motor), informuje, że w obiektywie zamontowano slinik ultradżwiękowy dla ustawiania ostrości. Pracujący z wykorzystaniem efektu piezoelektrycznego silnik taki jest bardzo szybki i praktycznie bezdźwięczny, gdyż człowiek nie słyszy ultradźwięków. Istnieją dwa typy obiektywów USM. Prosty i tani, w których zwykły silniczke elektromagnetyczny (AFD) zastąpiono silnikiem ultradźwiękowym. Drugi, Ring USM, który jest znacznie szybszy i pozwala na użycie w dowolnej chwili ręcznego ustawiania ostrości, bez obawy zniszczenia mechanizmu autofokusa. Działa to tak, że poruszenie pierścieniem ostrzenia wyłącza automatykę.


AFD - (Arc-Form drive) starszy typ silnika ostrzenia. Jest wolniejszy i głośniejszy od USM.




           


EX - (excellence). Seria profesjonalna. Wykończenie tych obiektywów podkreśla ich wysoką jakość i udoskonala wygląd. Oznaczenie EX symbolizuje wytrzymałą konstrukcję i doskonałą optykę produktu. Najwyższa odporność na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.


DG
- Klasyczne obiektywy 35mm, które dzięki zmodyfikowanym, bardziej telecentrcznym soczewkom, pozwalają na idealną współpracę zarówno z lustrzankami cyfrowymi, jaki i analogowymi. Specjalne powłoki antyodblaskowe nowego typu zapewniają optymalny balans kolorów oraz redukują refleksy i duszki, które są największym problemem lustrzanek cyfrowych. Powłoki antyrefleksyjne są natryskiwane ciśnieniowo na każdą soczewkę dwustronnie


DC
- Seria obiektywów specjalnie zaprojektowana z myślą o użytkownikach aparatów cyfrowych z niepełnowymiarową matrycą APS-C. Charakteryzują się zwartą obudową, niewielką wagą i dobrymi osiągami..


ASP
- Dają pełną wolność projektantom obiektywów, umożliwiając utrzymanie zwartej obudowy i zmniejszenie liczby soczewek przy zachowaniu doskonałej jakości.


APO
- Dla uzyskania najwyższej jakości zdjęć w obiektywach APO układy soczewek ze szkła niskodyspersyjnego o bardzo niskim współczynniku załamania światła minimalizują aberrację chromatyczną. Dodatkowo podwyższją kontrast oraz ostrość.

OS
- (Optical Stabilization) obiektyw zawiera układ optycznej stabilizacji.
Oznaczenie to odpowiada oznaczenim Canoana IS i Nikona VR.


HSM
- (Hypersonic Motor), Obiektywy wyposażone w zasilany falami ultradźwiękowymi silnik HSM (Hyper Sonic Motor) w trybie automatycznego ustawiania ostrości pracują bardzo szybko, a przy tym niemal bezgłośnie.


RF
- (Rear Focus) Obiektywy wyposażone w system, który porusza tylną grupą soczewek w celu szybkiego i cichego ustawienia ostrości.

IF
- (Inner Focus) W celu zwiększenia stabilności podczas ustawiania ostrości, obiektyw przesuwa wewnętrzną grupę soczewek, dzięki czemu długość obiektywu pozostaje niezmieniona.

DF
- (Dual Focus) pierścień do ustawiania ostrości przesuwany do przodu i do tyłu, nie obraca się w trakcie ostrzenia.


Conv
- Telekonwertery pozwalają na wydłużenie ogniskowej 1.4x lub 2x. Wszystkie telekonwertery należą do serii EX i gwarantują najwyższą jakość optyczną i ponadprzeciętną trwałość.






AD - Specjalne rodzaje szkła stosowane dla uzyskania wysokiej jakości obrazu.
Szkło o anomalnej dyspersji to specjalne szkło optyczne, charakteryzujące się anomalnie dużym współczynnikiem dyspersji częściowej (wielkość rozszczepienia w określonym przedziale długości fal w obszarze światła widzialnego) w określonym przedziale długości fal. Łącząc elementy ze szkła AD z elementami z normalnego szkła o różnych własnościach dyspersyjnych, można kontrolować współczynnik dyspersji dla konkretnej długości fali, uzyskując skuteczną kompensację osiowej aberracji chromatycznej w teleobiektywach, albo poprzecznej aberracji chromatycznej występującej w szerokokątnych obiektywach o konwencjonalnej konfiguracji elementów optycznych.


ASL
- Hybrydowe elementy asferyczne zapewniają najwyższą zwartość budowy i jakość obrazu. Zastosowanie posiadanej wyłącznie przez Tamron technologii wytwarzania hybrydowych elementów asferycznych (które mogą zastąpić układy wielu elementów optycznych) pozwoliło na uzyskanie nieosiągalnej wcześniej jakości obrazu i zwartości obiektywu.


Di
- (Digitally Integrated Design) jest stosowanym przez Tamron oznaczeniem obiektywów, których układy optyczne zostały specjalnie zaprojektowane dla cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych. Tę samą wysoką jakość działania zapewniają te obiektywy w konwencjonalnych aparatach AF na filmy wykorzystujące halogenki.


Di II
- (Digitally Integrated Design II) jest stosowanym przez Tamron oznaczeniem obiektywów, których układy optyczne zostały zaprojektowane wyłącznie dla cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych z mniejszymi matrycami światłoczułymi (nie większymi niż 24mm x 16mm). Układy optyczne tych obiektywów są zoptymalizowane, tak by odpowiadały charakterystykom pracy cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych.


IF
- (Internal Focus) Obok zwiększenia możliwości zmiany nastawień obiektywu, system ogniskowania wewnętrznego opracowany przez Tamron daje użytkownikom dodatkowe korzyści. Najważniejsza z nich, to zredukowanie minimalnej odległości ogniskowania (Minimum Focus Distance   MFD) w całym zakresie zmian ogniskowej obiektywu. Ponadto, ogniskowanie wewnętrzne poprawia charakterystyki optyczne poprzez zminimalizowanie strat oświetlenia w rogach obrazu i tłumi aberracje powstające w położeniach ogniskowania. Inna korzyść z zastosowania ogniskowania wewnętrznego, to stacjonarny pierścień ogniskowych – niezależnie od procesu ogniskowania. Szybka i subtelna ręczna zmiana ogniskowej to teraz sprawa chwili. Obiektyw A14 18-200mm Di-II charakteryzuje się imponującą skalą odwzorowania makro 1:3,7 przy 200 mm.


LD
- (Low Dispersion – dyspersja obniżona) Specjalne rodzaje szkła stosowane dla uzyskania wysokiej jakości obrazu.
Aberracja chromatyczna to rodzaj szumu optycznego, zmniejszającego ostrość obrazu. Elementy LD są wykonywane ze specjalnych rodzajów szkła o niezwykle małych współczynnikach dyspersji (określających zdolność rozdzielenia lub załamania promienia świetlnego w kolory tęczy), skutecznie kompensujących aberrację chromatyczną, która stanowi problem szczególnie po stronie najdłuższych ogniskowych.


SP
- (Super Performance) Seria SP (Super Performance) Tamrona to linia wysokiej jakości obiektywów, charakteryzujących się projektowymi parametrami technicznymi najwyższej klasy. Przy projektowaniu obiektywów serii SP absolutnym priorytetem było uzyskanie najwyższych parametrów technicznych i wybitnej jakości działania bez oglądania się na koszty. Dlatego obiektywy SP, cechujące się imponującą i innowacyjną konstrukcją, są wśród obiektywów Tamrona modelami studyjnymi. 


XR
- (Extra Refractive) Dzięki zmniejszeniu całkowitej długości układu optycznego byliśmy w stanie opracować optykę charakteryzującą się mniejszą średnicą obiektywu, przy zachowaniu tych samych wartości przysłony jak we wcześniejszych obiektywach i zwartej budowy. Rozkład światła poprawiono w zwartej konstrukcji dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu szkła XR (Extra Refractive Index – specjalny współczynnik załamania), zapewniającemu minimalną aberrację.



                                                                                                                     Kliknij
Powrót do artykułów
  
                                                                                                                                                                                    do

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. "O prawie autorskim i prawach pokrewnych" wszelkie prawa do fotografii zamieszczonych na tej stronie są własnością ich autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie jest zabronione.

Copyright © by Black & White Aneta Mróz, 2008



Jesteś
Randki internetowe
osobą, odwiedzającą stronę!