Strona główna


 
Lustrzanka czy kompakt?
Artykuły > Lustrzanka czy kompakt?

           
   Lustrzanka czy kompakt?
   Jeszcze nie tak dawno lustrzanki cyfrowe, ze względu na swoją cenę, były odległym marzeniem dla amatorów fotografii.  
Każdy, kto choć trochę interesuje sie fotografią, zadał sobie pytanie: „Co lepsze – kompakt czy lustrzanka?”
Pierwsze, na co powinniśmy sobie wówczas odpowiedzieć, to pytanie: „Do czego będzie mi służył aparat?”
Wiele osób przy zakupie, szuka „aparatu, który robi super zdjęcia”.  Jeśli ktoś myśli, że tylko lustrzanki spełniają takie oczekiwania, to grubo się myli, bo to przecież nie aparat robi zdjęcia a fotograf.
Cyfrowy aparat fotograficzny typu SLR (Single-Lens Reflex), czyli popularne zwany lustrzanką (lustrem) jest specjalistycznym urządzeniem, majacym na celu fotografowanie.
Niektóre kompakty maja zbliżone ceny do lustrzanek, co sprawia, że wielu amatorów planujących zakup aparatu, wybiera lustrzankę, nie biorąc często pod uwagę, ile jeszcze wydatków pochłonie zakup osprzętu (obiektywy, lampy błyskowe itp.). Aby w pełni wykorzystać możliwości lustrzanki, trzeba być przygotowanym na spore wydatki.

Najważniejsza optyka
Decydując się na zakup lustrzanki mamy możliwość "rozbudowy" naszego sprzętu poprzez bardzo dobre obiektywy. Przy zakupie pierwszej lustrzanki, najczęściej decydujemy się na opcję z obiektywem „Kit” w zestawie. Co prawda cudów z nim nie zdziałamy i nie dorówna on zaawansowanym aparatom kompaktowym, chociażby wielkością ogniskowej (zoom), która w najnowszych aparatach kompaktowych pozwala nam na 12-krotne przybliżenie, a dołączany do zestawu obiektyw „Kit” zazwyczaj zaledwie 3-krotne.
Przy zakupie lustrzanki należy pamiętać, że jej zakup ma tak naprawdę sens tylko wtedy, gdy dokupimy do korpusu przynajmniej 2 dodatkowe dobre obiektywy, które pozwolą nam uzyskać 12-krotne przybliżenie, które jest już niemalże standardem w nowoczesnych aparatach kompaktowych. Należy pamiętać też o tym, że kompakty są wyposażone w funkcję makro pozwalającą na fotografowanie z bardzo małych odległości (0 cm!), natomiast w przypadku lustrzanek taką możliwość uzyskujemy dopiero przy użyciu obiektywów typu "makro" lub pierścieni pośrednich.

Na dzień dzisiejszy niemalże wszystkie zaawansowane kompakty cyfrowe wyposażone są w stabilizator obrazu, natomiast w przypadku lustrzanki taką możliwość daje tylko zakup obiektywu posiadającego stabilizację obrazu. Na taki obiektyw będziemy jednak zmuszeni wydać nawet kilka tysięcy złotych.
Co prawda pojawiły się już pierwsze lustrzanki ze stabilizowaną matrycą, ale jest mało prawdopodobne, by najwięksi producenci sprzętu fotograficznego, poszli tym tropem.

Zaletą lustrzanki
 
 jest też jej większy,
w porównaniu do kompaktu, rozmiar matrycy, która dzięki temu zmniejsza szumy widoczne szczególnie przy zastosowaniu wysokiego ISO.

Kolejną zaletą jest szybkość. W tym zakresie lustrzanki biją na głowę kompakty. Możliwość kadrowania "na żywo" przez wizjer optyczny, a nie na ekranie LCD, krótki czas reakcji, szybkość zdjęć seryjnych, prędkość zapisu danych na karty pamięci, błyskawiczne ustawianie ostrości - to wyróżnia je wśród kompaktów.
Słabością lustrzanki jest też jej najważniejszy element - lustro. Można tego doświadczyć szczególnie podczas fotografowania „z ręki”, na długich czasach naświetania. Ruchy lustra powodują dodatkowe wstrząsy aparatu. W tym wypadku zaletą aparatów kompaktowych jest ich mniejsza masa i wymiary.

Często wydaje nam się, że kupując aparat kompaktowy możliwość jego rozbudowy ogranicza się do minimum. W rzeczywistości jest jednak inaczej.
Coraz więcej kompaktów daje możliwość zastosowania dodatkowych akcesoriów, takich jak: zewnętrzna lampa błyskowa, różnego rodzaju filtry, osłony przeciwsłoneczne, wężyki spustowe lub piloty zdalnego sterowania, battery packi, czy wreszcie konwertery optyczne, zwiększające możliwości wbudowanego obiektywu.
W przypadku lustrzanek, niestety niektóre z tych akcesoriów (filtry, osłony itp.) są inne dla każdego obiektywu, co powoduje wzrost kosztów użytkowania sprzętu.

   Tak więc reasumując powyższe informacje kupowanie lustrzanki ma sens tylko w przypadku, gdy chcemy zająć się poważniej fotografowaniem i zainwestować w sprzęt, który bedzie nam służyl przez kilkanaście lat, z możliwością jego dowolnej modyfikacji i rozszerzania.
Wybór lustrzanki, jako "najlepszego aparatu, robiącego ładne zdjęcia" jest błędem.


   I nigdy nie zapominajmy o tym, że zdjęcia robimy MY, a nie aparat.
A najważniejszym elementem aparatu jest obiektyw. Przy zakupie lustrzanki kupno samego korpusu nie wystarczy. Należy dokupić przynajmniej 2 dobre obiektywy.
Aparat kompaktowy daje nam nieco większe możliwości i łatwiejszą obsługę, jak dla początkujących fotografów.

   Profesjonalna fotografia to niestety „drogi sport”, więc jeśli na aparat możemy przeznaczyć kwotę nie większą niż 2-3 tys. zł i nie posiadamy żadnych obiektywów z aparatu analogowego, które możnaby wykorzystać z naszym sprzętem, to zdecydowanie trafniejszym wyborem będzie aparat kompaktowy.


ZALETY KOMPAKTU:
- prosta obsługa
- poręczne wymiary
- obrotowe wyświetlacze LCD
- łatwość kadrowania z "żabiej perspektywy"
- możliwość nagrywania sekwencji video, nawet z dźwiękiem stereo
- duży zakres ogniskowych przy stałym obiektywie
- stabilizacja obrazu

ZALETY LUSTRZANKI:
- szybkość działania
- kadrowanie "na żywo"
- precyzyjny manualny zoom
- precyzyjne ustawianie punktu ostrości
- możliwość uzyskania małej głębi ostrości (rozmyte tło)
- mały poziom szumów przy zastosowaniu wyskokiego ISO
- możliwość wymiany optyki
- mały pobór energii (przez matrycę nie przepływa prąd)


                                                                Kliknij 
                                                             Powrót do artykułów
                                                                                                                                                                                        

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. "O prawie autorskim i prawach pokrewnych" wszelkie prawa do fotografii zamieszczonych na tej stronie są własnością ich autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie jest zabronione.

Copyright © by Black & White Aneta Mróz, 2008



Jesteś
Randki internetowe
osobą, odwiedzającą stronę!